Arkhaia Anatolika Anadolu Arkeolojisi Araştırmaları Dergisi

Arkhaia Anatolika Anadolu Arkeolojisi Araştırmaları Dergisi

Knidos Kazılarında Bulunan Amphora Mühürleri Üzerine İlk Değerlendirmeler

Yazarlar: Erkan ALKAÇ

Cilt - , Sayı 2 , 2019 , Sayfalar

Konular:

DOI:10.32949/Arkhaia.2019.9

Anahtar Kelimeler:Knidos,Mphora Mührü,Agynos Mührü,Ellenistik Dönem,Oma Dönemi,Eç Antik Dönem,Icari İlişkiler,Nidos,Mphora Mührü,Agynos Mührü,Ellenistik Dönem,Oma Dönemi,Eç Antik Dönem,Icari İlişkiler

Özet: 2014 yılında Knidos kazılarının eski ve yeni dönemlerinde bulunan amphora mühürleri ile ilgili bir bilimsel çalışma başlamıştır. Bu kapsamda Knidos kentinin farklı noktalarında ele geçen yaklaşık 1031 adet amphora mührü kataloglanmış ve metne işlenmiştir. Kentteki farklı üretim merkezlerine ait olan amphora mühürlerinin Hellenistik, Roma ve Geç Antik dönemlere tarihlendiği belirlenmiştir. Bu amphora mühürleri Khersonessos, Sinope, Akanthos–Amphipolis, Thasos, Miletos, Khios, Nikandros, Parmeniskos, Kos, Rhodos, Rhodos Peraiası, Mısır, Kyrenaika ve Knidos olarak sınıflandırılmıştır. Ayrıca henüz kökeni belirlenemeyen mühürler de bulunmaktadır. Amphora mühürleri dışında, bazı mühürlü lagynos kulpları da saptanmıştır. Knidos’ta gerçekleştirilen bu bilimsel çalışmanın amacı, kentteki amphora mühürlerini tarihlemek, sınıflandırmak, Knidos’un ticari ilişkilerini saptamak ve tabaka veya kontekstler için tarihleme kriteri oluşturmaktır.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Sonuçların tamamını görmek için Asos İndeks'e üye bir üniversite ağından erişim sağlamalısınız. Kurumunuzun üye olması veya kurumunuza ücretsiz deneme erişimi sağlanması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Dergi editörleri editör girişini kullanarak sisteme giriş yapabilirler. Editör girişi için tıklayınız.

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2019, title={Knidos Kazılarında Bulunan Amphora Mühürleri Üzerine İlk Değerlendirmeler}, publisher={Arkhaia Anatolika Anadolu Arkeolojisi Araştırmaları Dergisi}, author={Erkan ALKAÇ}, year={2019} }
APA
KOPYALA
Erkan ALKAÇ. (2019). Knidos Kazılarında Bulunan Amphora Mühürleri Üzerine İlk Değerlendirmeler. Arkhaia Anatolika Anadolu Arkeolojisi Araştırmaları Dergisi.
MLA
KOPYALA
Erkan ALKAÇ. Knidos Kazılarında Bulunan Amphora Mühürleri Üzerine İlk Değerlendirmeler. Arkhaia Anatolika Anadolu Arkeolojisi Araştırmaları Dergisi, 2019.