A+Arch Design International Journal of Architecture and Design

A+Arch Design International Journal of Architecture and Design

Potential Contribution of Green And Blue Technologies to Reduce Heat Stress In Outdoor Spaces, Case of Guelma City-Algeria

Yazarlar: Bouthaina SAYAD, Djamel ALKAMA

Cilt 6 , Sayı 1 , 2020 , Sayfalar 23 - 32

Konular:Mimarlık

Anahtar Kelimeler:Bitki örtüsü,Su kütleleri,Isı stresi,Mikroiklim düzenlemesi,Dış mekânlar

Özet: Yeşil ve mavi teknolojiler, estetik ve yapısal boyutlarına ek olarak, doğal bir düzenleme sürecine dayanarak kentsel mikro iklimi değiştirme imkânı sunar. Bu makale, ısı stresi sırasında dış mekânlarda bitki örtüsü ve su kütlelerinin mikro iklimsel düzenlemesinin etkisini araştırdı, 2019'unsıcak döneminde hava sıcaklığını, bağıl nemi ve rüzgâr hızını ölçtük. Kıskançlık modeli. 2. ve 3. senaryolarda vejetasyon ve su kütleleri sırasıyla çıkarıldı, yüksek sıcaklık ve düşük neme karşılık gelen ısı stres hissi gösterdi. Mevcut dış mekân senaryosu, mikroklimatik regülasyon açısından ikinci sırada yer alırken, önerilen su kütleleri ve bitki örtüsü senaryosu, düşük sıcaklık ve yüksek nem ve serin hız ile ısı stresindeiyi mikroiklim koşullarını göstermiştir. Bulgular, bitki örtüsü ve su kütlelerinin birleşik etkisinin optimal bir mikro iklimsel düzenlemeye yol açabileceğini, dolayısıyla dış mekânlarda ısı stresini azaltabileceğini göstermektedir.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2020, title={Potential Contribution of Green And Blue Technologies to Reduce Heat Stress In Outdoor Spaces, Case of Guelma City-Algeria}, volume={6}, number={23–32}, publisher={A+Arch Design International Journal of Architecture and Design}, author={Bouthaina SAYAD,Djamel ALKAMA}, year={2020} }
APA
KOPYALA
Bouthaina SAYAD,Djamel ALKAMA. (2020). Potential Contribution of Green And Blue Technologies to Reduce Heat Stress In Outdoor Spaces, Case of Guelma City-Algeria (Vol. 6). Vol. 6. A+Arch Design International Journal of Architecture and Design.
MLA
KOPYALA
Bouthaina SAYAD,Djamel ALKAMA. Potential Contribution of Green And Blue Technologies to Reduce Heat Stress In Outdoor Spaces, Case of Guelma City-Algeria. no. 23–32, A+Arch Design International Journal of Architecture and Design, 2020.