İran ve Turan Tarihi Araştırmaları Dergisi

İran ve Turan Tarihi Araştırmaları Dergisi

Neolitik Çağ’da Erzak Edinme Faaliyetleri; Ceytun Kültürü Örneği

Yazarlar: Ahmet KOCAİSPİR

Cilt 2 , Sayı 3 , 2019 , Sayfalar 66 - 78

Konular:Sosyal

Anahtar Kelimeler:Güney Türkmenistan, Neolitik Çağ, Ceytun Kültürü, tarım

Özet: İnsanoğlu yeme içme ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli dönemlerde farklı türlerde erzak edinme faaliyetlerinde bulunmuştur. Başlangıçta sadece avcılık toplayıcılıkla başlayan bu tür faaliyetler daha sonra insanoğlunun yerleşik yaşamı benimsemesi ile birlikte tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu tür erzak edinme faaliyetleri ayrıca Eskiçağ kabilelerinin ekonomisinin de temellerini oluşturmaktadır. Ele aldığımız makalede Neolitik Çağ’da, insanoğlunun temel ihtiyaçlarından biri olan erzakın, temin edinme faaliyetleri değerlendirilmiştir. Bu bağlamda Güney Türkmenistan‘da yayılım göstermiş olan Neolitik Çağ Ceytun Kültürü halkının bu tür faaliyetleri ne şekilde gerçekleştirdikleri konu olarak ele alınmıştır.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2019, title={Neolitik Çağ’da Erzak Edinme Faaliyetleri; Ceytun Kültürü Örneği}, volume={2}, number={66–78}, publisher={İran ve Turan Tarihi Araştırmaları Dergisi}, author={Ahmet KOCAİSPİR}, year={2019} }
APA
KOPYALA
Ahmet KOCAİSPİR. (2019). Neolitik Çağ’da Erzak Edinme Faaliyetleri; Ceytun Kültürü Örneği (Vol. 2). Vol. 2. İran ve Turan Tarihi Araştırmaları Dergisi.
MLA
KOPYALA
Ahmet KOCAİSPİR. Neolitik Çağ’da Erzak Edinme Faaliyetleri; Ceytun Kültürü Örneği. no. 66–78, İran ve Turan Tarihi Araştırmaları Dergisi, 2019.