Acta Infologica

Acta Infologica

Baby Face Generation with Generative Adversarial Neural Networks: A Case Study

Yazarlar: Gizem ORTAÇ, Zeliha DOĞAN, Zeynep ORMAN, Rüya ŞAMLI

Cilt 4 , Sayı 1 , 2020 , Sayfalar 1 - 9

Konular:Bilgisayar Bilimleri, Bilgi Sistemleri

Anahtar Kelimeler:Çekişmeli Üretici Ağlar, Resim Sentezleme, Yüz Resmi Sentezleme

Özet: Çekişmeli Üretici Sinir Ağları (GAN) son zamanlarda özellikle bilgisayarlı görme çalışmalarında sinir ağlarına sahip üretken modelleri eğitmek için kullanılan popüler bir konudur. GAN’lar 2014 yılında araştırmacılara tanıtıldığından beri, özellikle GAN’larla görüntü oluşturma çalışmaları gittikçe artmaktadır. Bu çalışmalar, hayvanlar, manzaralar, insan yüzleri vb. gibi son derece ikna edici sahte görüntüler üretmek için umut verici sonuçlar elde etmiştir. Bu çalışmada gerçekçi yüz görüntüleri oluşturmak için bir GAN yapısı oluşturulması amaçlanmıştır. Daha az sayıda eğitim verisiyle gerçekçi resimler üretebilmek için veri seti içerisinde sadece bebek yüzleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamında bir GAN yapısı inşa edilerek, Kaggle veri tabanından elde edilen 673 adet renkli 200x200 piksel boyutunda bebek yüz görüntüsü veri kümesinden yeni bebek yüzü görüntüleri oluşturulmaktadır. Önceki çalışmalar GAN’ların sınırlı sayıda eğitim örneği içeren veri kümeleri için görüntü oluşturmada kullanılabileceğini göstermektedir. Değerlendirme yöntemleri ile ilgili olarak, deneyler ve vaka çalışmalarıçok dikkate alınan tekniklerden biridir. Bu çalışmanın sonuçları, daha fazla araştırma yapılmasını gerektiren hususların belirlenmesine yardımcı olabilir.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2020, title={Baby Face Generation with Generative Adversarial Neural Networks: A Case Study}, volume={4}, number={1–9}, publisher={Acta Infologica}, author={Gizem ORTAÇ,Zeliha DOĞAN,Zeynep ORMAN,Rüya ŞAMLI}, year={2020} }
APA
KOPYALA
Gizem ORTAÇ,Zeliha DOĞAN,Zeynep ORMAN,Rüya ŞAMLI. (2020). Baby Face Generation with Generative Adversarial Neural Networks: A Case Study (Vol. 4). Vol. 4. Acta Infologica.
MLA
KOPYALA
Gizem ORTAÇ,Zeliha DOĞAN,Zeynep ORMAN,Rüya ŞAMLI. Baby Face Generation with Generative Adversarial Neural Networks: A Case Study. no. 1–9, Acta Infologica, 2020.