Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi

Feasibility of a composite material formed with a waste granular rubber tire on racing vehicle aerodynamic wings

Yazarlar: Berkay KARACOR, Mustafa Atakan ATAKAN, Mustafa ÖZCANLI, Hasan SERİN, Oğuz BAŞ

Cilt 3 , Sayı 2 , 2020 , Sayfalar 97 - 102

Konular:Mühendislik, Makine

Anahtar Kelimeler:Kompozit, Yarış aracı kanadı, Geri dönüştürülmüş lastik, Hafifletme

Özet: Son yıllarda, araç maliyetini azaltmak, yakıt tüketimi ve egzoz emisyonlarınıaza indirerek çevre dostu araçlar üretmek otomotiv endüstrisinin ve araştırmacıların vurguladığı ana konular arasındadır. Bu şekilde çevre dostu olan araçlar üretilecek ve zararlı gazlar doğaya daha az salınacaktır. Bu çalışmanın ana konusu atık kauçuk granül malzemesi kullanarak daha hafif bir yarış kanadı elde etmektir. Doğrudan daha hafif malzemelerden araçlar üreterek araçların yakıt tüketimini ve egzoz emisyonlarını azaltmak mümkündür. Son yıllardaki hafiflik çalışmaları, daha iyi mekanik özelliklere sahip olan ve çok daha hafif parçaların üretilmesini sağlayan kompozit malzemelerin üretimi ile sağlanmaktadır. Bu çalışmada, köpük çekirdek gövdesi ve atık kauçuk granül uygulamasının Formula yarış aracı kanatlarına uygulanmasını karşılaştırmak için sonlu eleman analiz yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçları şekillerde toplam deformasyon ve Von-Mises gerilmelerinin dağılımı olarak sunulmuştur. Sonuç olarak, atık kauçuk granül malzemesinin hem daha iyi mekanik özelliklere hem de makul maliyete sahip olduğu ve yarış araçlarında kullanılabileceği bulunmuştur. Özellikle, kilogram başına kullanılan parçaların maliyetinin onda bir oranında azaldığı görülmüştür.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2020, title={Feasibility of a composite material formed with a waste granular rubber tire on racing vehicle aerodynamic wings}, volume={3}, number={97–102}, publisher={Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi}, author={Berkay KARACOR,Mustafa Atakan ATAKAN,Mustafa ÖZCANLI,Hasan SERİN,Oğuz BAŞ}, year={2020} }
APA
KOPYALA
Berkay KARACOR,Mustafa Atakan ATAKAN,Mustafa ÖZCANLI,Hasan SERİN,Oğuz BAŞ. (2020). Feasibility of a composite material formed with a waste granular rubber tire on racing vehicle aerodynamic wings (Vol. 3). Vol. 3. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi.
MLA
KOPYALA
Berkay KARACOR,Mustafa Atakan ATAKAN,Mustafa ÖZCANLI,Hasan SERİN,Oğuz BAŞ. Feasibility of a Composite Material Formed with a Waste Granular Rubber Tire on Racing Vehicle Aerodynamic Wings. no. 97–102, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 2020.