Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi

Yalın Üretimde Malzeme Transfer Optimizasyonu

Yazarlar: Osman ÜLKİR, İshak ERTUĞRUL, Sezgin ERSOY, Burak Can GİRGİN

Cilt 2 , Sayı 1 , 2019 , Sayfalar 74 - 78

Konular:Malzeme Bilimleri, Ortak Disiplinler, Mühendislik, Makine

Anahtar Kelimeler:YALIN ÜRETİM, MALZEME TRANSFERİ, OPTİMİZASYON

Özet: Küresel rekabet koşullarında başarılı olabilmek için yalın üretim sistemini benimseyen işletmelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Yalın üretim sistemini benimseyen işletmeler için geleneksel maliyet yöntem sistemleri ihtiyaç duyulan bilgileri üretmede yetersiz kalmaktadır. Yalın üretim uygulayan işletmelerin değer akışlarına göre örgütlenmelerine uygun olan değer akış maliyetlime sistemi, yalın işletmelerin amacına daha iyi hizmet etmektedir. Yalın üretim; ürün ve hizmet yaratma sürecini israflardan arındırıp sadeleştirerek sunulan değerleri mükemmelleştirmek ve bu yolla firma karlılığını arttırarak üretim verimliliğini arttırmak amacını taşıyan bir optimizasyon çalışmasıdır. Yalın üretim metodolojisi, temel alınarak üzerinde çalışılan projedeki israf, bilinen anlamının ötesinde müşteri ve üretici açısından bir değer oluşturmayan, muhataplarca fazladan bir bedel ödemenin kabul edilemeyeceği durumdur. Bu çalışmada, tasarımdan sevkiyata tüm ürün/hizmet yaratma aşamalarındaki her türlü israfın (hatalar, stoklar, beklemeler, gereksiz iş ve hareketler, gereksiz taşımalar) yok edilmesi ile maliyetlerin düşürülmesi, üretim takvimine uyum esnekliğinin kazanılması, akışın hızlandırılıp kayıpsız bir şekilde istikrarlı hale getirilmesi gerçekleştirilmiştir.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Sonuçların tamamını görmek için Asos İndeks'e üye bir üniversite ağından erişim sağlamalısınız. Kurumunuzun üye olması veya kurumunuza ücretsiz deneme erişimi sağlanması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Dergi editörleri editör girişini kullanarak sisteme giriş yapabilirler. Editör girişi için tıklayınız.

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2019, title={Yalın Üretimde Malzeme Transfer Optimizasyonu}, volume={2}, number={1}, publisher={Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi}, author={Osman ÜLKİR,İshak ERTUĞRUL,Sezgin ERSOY,Burak Can GİRGİN}, year={2019}, pages={74–78} }
APA
KOPYALA
Osman ÜLKİR,İshak ERTUĞRUL,Sezgin ERSOY,Burak Can GİRGİN. (2019). Yalın Üretimde Malzeme Transfer Optimizasyonu (Vol. 2, pp. 74–78). Vol. 2, pp. 74–78. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi.
MLA
KOPYALA
Osman ÜLKİR,İshak ERTUĞRUL,Sezgin ERSOY,Burak Can GİRGİN. Yalın Üretimde Malzeme Transfer Optimizasyonu. no. 1, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 2019, pp. 74–78.