Veri Bilimi

Veri Bilimi

Genetik Algoritmalar ile Eğitilen Doğrusal Görüntü Filtre Kalitesinin Bir Analizi

Yazarlar: Süleyman UZUN, Devrim AKGÜN

Cilt 1 , Sayı 1 , 2018 , Sayfalar 29 - 35

Konular:Mühendislik

Anahtar Kelimeler:Gaussian filtreler, Doğrusal filtreler, Genetik algoritmalar

Özet: Görüntü işlemede kullanılan doğrusal filtrelerin başarımı, filtre davranışını belirleyen maske ağırlıkları ile yakından ilişkilidir. Sunulan çalışmada, doğrusal görüntü filtrelemede kullanılan maske ağırlıkları bir eğitim görüntüsü üzerinden genetik algoritmalar ile eğitilerek belirlenmiştir. Elde edilen maske ağırlıkları, Gaussian gürültüsü eklenmiş test görüntülerini filtrelemede kullanılmış ve başarımları hesaplanmıştır. Hesaplanan ağırlıklar ve Gaussian fonksiyonu ile belirlenen ağırlıkların görüntü filtrelemedeki başarımları karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Elde edilen sonuçlarda, eğitim ile elde edilen katsayıların sağladığı başarım genelde Gaussian ile elde edilene yakın veya daha iyi olduğu görülmüştür.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2018, title={Genetik Algoritmalar ile Eğitilen Doğrusal Görüntü Filtre Kalitesinin Bir Analizi}, volume={1}, number={1}, publisher={Veri Bilimi}, author={Süleyman UZUN,Devrim AKGÜN}, year={2018}, pages={29–35} }
APA
KOPYALA
Süleyman UZUN,Devrim AKGÜN. (2018). Genetik Algoritmalar ile Eğitilen Doğrusal Görüntü Filtre Kalitesinin Bir Analizi (Vol. 1, pp. 29–35). Vol. 1, pp. 29–35. Veri Bilimi.
MLA
KOPYALA
Süleyman UZUN,Devrim AKGÜN. Genetik Algoritmalar Ile Eğitilen Doğrusal Görüntü Filtre Kalitesinin Bir Analizi. no. 1, Veri Bilimi, 2018, pp. 29–35.