Veri Bilimi

Veri Bilimi

Genetik Algoritma Ve Sınıflandırıcı Yöntemler İle Kanser Tahmini

Yazarlar: Hasibe CANDAN, Arzu DURMUŞ, Güneş HARMAN

Cilt 2 , Sayı 1 , 2019 , Sayfalar 30 - 34

Konular:Mühendislik

Anahtar Kelimeler:Genetik Algoritma, Naive Bayes, Bayes NET, Karar Ağaçları, SVM

Özet: Günümüzde mikrodizi analizlerinden kanser teşhisi önemli bir araştırmadır. Bireysel genlerden elde edilen mikro dizi verisinde kanser teşhisi için makine öğrenmesi yöntemlerini kullanmanın, zaman ve doğruluk açısından avantajları vardır.Akciğer ve beyin kanseri veri setleri üzerinde makine öğrenmesi sınıflandırma yöntemleri kullanılarak performans analizi yapıldı. Aynı veriler genetik algoritma ile öznitelik seçimine tabii tutuldu ve öznitelik seçimi yapılmış verilerin performans analizleri tekrar inlecelenip sonuçlar tablolar ile desteklenerek yorumlandı. Makine öğrenmesi sınıflandırma yöntemlerinden Naive Bayes, Bayes NET, kNN, Random Forest ve LSVM kullanıldı.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2019, title={Genetik Algoritma Ve Sınıflandırıcı Yöntemler İle Kanser Tahmini}, volume={2}, number={1}, publisher={Veri Bilimi}, author={Hasibe CANDAN,Arzu DURMUŞ,Güneş HARMAN}, year={2019}, pages={30–34} }
APA
KOPYALA
Hasibe CANDAN,Arzu DURMUŞ,Güneş HARMAN. (2019). Genetik Algoritma Ve Sınıflandırıcı Yöntemler İle Kanser Tahmini (Vol. 2, pp. 30–34). Vol. 2, pp. 30–34. Veri Bilimi.
MLA
KOPYALA
Hasibe CANDAN,Arzu DURMUŞ,Güneş HARMAN. Genetik Algoritma Ve Sınıflandırıcı Yöntemler İle Kanser Tahmini. no. 1, Veri Bilimi, 2019, pp. 30–34.