Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi

Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi

Mustafa Kemal Atatürk'ün Uluslararası "Barış Yolu" Projesi

Yazarlar: Mustafa BIYIKLI

Cilt 2 , Sayı 6 , 2010 , Sayfalar 236-242

Konular:-

Anahtar Kelimeler:Mustafa Kemal Atatürk,Tevfik Rüştü Aras,Dış politika,Barış politikası,Barış yolu projesi,Ortak barış,Ortak güvenlik

Özet: Mustafa Kemal Paşa, uluslararası barışa önem veren ve önceliği barış olan bir liderdi. Ona göre, barışın bozulmaması ve anlaşmazlıkların ortadan kalkması için bütün dünya ülkeleri gayret etmeliydi. Bu yüzden onun "Yurtta barış, dünyada barış" sözü barışın simgesi haline geldi ve Mustafa Kemal Paşa liderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikası barışçıl esaslara dayandırıldı. Türkiye Cumhuriyeti, 1923-1938 yılları arası Mustafa Kemal Atatürk'ün "barış yolu" projesiyle, bölgesinde ortak barış ve ortak güvenlik için elinden geleni yaptı.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2010, title={Mustafa Kemal Atatürk’ün Uluslararası “Barış Yolu” Projesi}, volume={2}, number={236–242}, publisher={Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi}, author={Mustafa BIYIKLI}, year={2010} }
APA
KOPYALA
Mustafa BIYIKLI. (2010). Mustafa Kemal Atatürk’ün Uluslararası “Barış Yolu” Projesi (Vol. 2). Vol. 2. Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi.
MLA
KOPYALA
Mustafa BIYIKLI. Mustafa Kemal Atatürk’ün Uluslararası “Barış Yolu” Projesi. no. 236–242, Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi, 2010.