Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi

Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi

Osmanlı; İslam-Türk Medeniyetidir

Yazarlar: Mesut MEZKİT

Cilt 2 , Sayı 6 , 2010 , Sayfalar 190-196

Konular:-

Anahtar Kelimeler:-

Özet: Son asır ve günümüz birtakım aydınlar, araştırmacılar, tarihçiler; Osmanlıyı, Türk olarak görmezler. Buradan düz mantıkla Osmanlı'nın temsil ettiği medeniyeti de; Osmanlı-Türk medeniyeti değil; Bizans ve Abbasi karışımı bir medeniyet olarak kabul ederler. Bu ikisinin mirasından sentez oluşturarak bir nevi "ucube" bir millet şeklindeki anlayışı aşılamak isterler. Bu şekilde iddiada bulunanlar; ya Türkçülük gözüyle meseleye bakanlardır veyahut da "belli bir" görüşün sözcülüğünü üstlenmekle kendilerini sorumlu hissedenlerdir. Bu fikirlere göre, Osmanlı, hem Türk ırkını küçük görerek köylere yerleştirmiş, medenileşmesini engellemiş hem de Türk dilinin unutulup yok olmasına sebep olmuştur. Yok olan veya "köylü" dili haline getirilen Türkçenin yerine aristokrat bir dil ve üst seviye; halktan kopuk memur ve şehirli sınıf dili oluşturularak ikilik meydana getirilmiştir.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2010, title={Osmanlı; İslam-Türk Medeniyetidir}, volume={2}, number={190–196}, publisher={Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi}, author={Mesut MEZKİT}, year={2010} }
APA
KOPYALA
Mesut MEZKİT. (2010). Osmanlı; İslam-Türk Medeniyetidir (Vol. 2). Vol. 2. Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi.
MLA
KOPYALA
Mesut MEZKİT. Osmanlı; İslam-Türk Medeniyetidir. no. 190–196, Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi, 2010.