Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi

Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi

Her Yol Roma'ya mı Çıkar? Parçalanmadan Bütünleşmeye

Yazarlar: Barış GÜRSOY

Cilt 11 , Sayı 23 , 2019 , Sayfalar 71-85

Konular:-

Anahtar Kelimeler:Dış Politika,Avrupa Birliği,Bütünleşme,Güvenlik

Özet: Avrupalılar Roma İmparatorluğu'nun dağılmasının ardından İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar geçen sürede devamlı olarak kıtada ya da kıta dışında birbirleriyle savaşmışlardır. Kıtanın tek sorunu savaş da değildir. Salgın hastalıklar, göç hareketleri, ekonomik sorunlar, çevre felaketleri kıtayı yüzyıllarca sıkıntıya sokmuştur. Son büyük felaket olan İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ise Batı Avrupalılar bu sorunlarına nihai bir çözüm getirmek adına neredeyse 1500 yıllık bir parçalanmışlıktan sonra bütünleşmeye girişmişlerdir. Bunun yanında bütünleşme, dış politika ve güvenlik meselelerinden ayrı düşünülemez. Yüzyılların parçalanmışlığının ardından Avrupalılar "dışarıya" karşı ortak bir tutum alma ve birlik olma tavrını yakalamışlardır. Bütünleşme sürecinin hemen her aşamasında geçmişin birikimi, deneyimi, travmaları, övünçleri, korkuları kendini göstermektedir. Bu çalışma Roma İmparatorluğu'nun yok olmasından Avrupa Ekonomik Topluluklarını (AET) kuran Roma Antlaşması'na kadar bugünün bütünleşmesini mümkün kılan temel koşulların dış politika ve güvenlik perspektifi ile değerlendirme çabasındadır.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2019, title={Her Yol Roma’ya mı Çıkar? Parçalanmadan Bütünleşmeye}, volume={11}, number={71–85}, publisher={Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi}, author={Barış GÜRSOY}, year={2019} }
APA
KOPYALA
Barış GÜRSOY. (2019). Her Yol Roma’ya mı Çıkar? Parçalanmadan Bütünleşmeye (Vol. 11). Vol. 11. Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi.
MLA
KOPYALA
Barış GÜRSOY. Her Yol Roma’ya Mı Çıkar? Parçalanmadan Bütünleşmeye. no. 71–85, Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi, 2019.