Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi

Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi

Söke ve Didim Yöresinde Kültür Turizmi

Yazarlar: İsa ÇELİK

Cilt 12 , Sayı 24 , 2020 , Sayfalar 64-78

Konular:-

Anahtar Kelimeler:Anahtar Kelimeler: Kültür Turizmi,Coğrafya,Ören Yeri

Özet: Söke ve Didim yöresi tarımsal açıdan olduğu kadar turizm açısından da önemli ilçelerimizdendir. İlçemizde hemen hemen turizmin her çeşidi mevcuttur. Bölge kültür turizmi açısından ayrı bir öneme sahiptir. Arkeolojik sitler bakımından oldukça zengindir ve antik dönemin en önemli yerleşim birimleri olan Milet, Priene, Didim, Magnesia, Herakleia ve Myus gibi şehirler vardır. Ayrıca yörede glasyal dönem olan Würm'de çok önemli coğrafi değişiklikler olmuş ve bu değişikliklerden yöre kültürü direk etkilenmiştir. Son 15 yıldan bu yana turizmin yeni formu şüphesiz kültür turizmi ile şekillenmiştir. Kültür turizmi konusundaki bu gelişmeden elbette Anadolu'nun önemli kültürel parçasını oluşturan bu bölge ayrı tutulamaz. Yörenin kültür turizmi, coğrafi perspektifle incelenerek, yöre ve ülkemiz kültür turizmi ile ilgili sonuçlara varılmaya çalışılmıştır.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2020, title={Söke ve Didim Yöresinde Kültür Turizmi}, volume={12}, number={64–78}, publisher={Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi}, author={İsa ÇELİK}, year={2020} }
APA
KOPYALA
İsa ÇELİK. (2020). Söke ve Didim Yöresinde Kültür Turizmi (Vol. 12). Vol. 12. Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi.
MLA
KOPYALA
İsa ÇELİK. Söke ve Didim Yöresinde Kültür Turizmi. no. 64–78, Yeni Fikir Uluslararası Akademik Fikir Araştırma Dergisi, 2020.