Journal of Molecular Virology and Immunology

Journal of Molecular Virology and Immunology

Polikistik Böbrek Hastalığının Eşlik Ettiği Endokistik Mural Nodül Bulgusu Olan Von Meyenburg Kompleksi: Olgu Sunumu

Yazarlar: Mehmet TAHTABAŞI, Ergin KARAMAN, Emin ÇAKMAKÇI, Sadettin ER

Cilt 2 , Sayı 1 , 2021 , Sayfalar 1-5

Konular:-

DOI:10.46683/jmvi.2021.23

Anahtar Kelimeler:Von Meyenburg kompleksi,Safra kanalı,Polikistik böbrek,Endokistik nodül,Yıldızlı gökyüzü görünümü.

Özet: Von Meyenburg kompleksleri (VMC'ler), karaciğerin nadir görülen doğuştan, fibropolikistik iyi huylu hastalıklarından biridir. Polikistik böbrek hastalığı ile ilişkili VMC'lerin tanısı için karakteristik görüntüleme bulguları olan 40 yaşında bir kadın olguyu sunuyoruz. Ultrasonografik (US) görüntülemede çoğu kistik yapıda olan çok sayıda mikronodüler lezyon tespit edildi. İç yapılarında ekojenik mural nodüller ve kuyruklu yıldız artefaktları vardı. Manyetik rezonans görüntülemede (MRG), mural nodüler kontrastlanma ve yıldızlı gökyüzü görünümü gözlemlendi. Hem US hem de MRG'de endokistik mural nodüllerin varlığı ve VMC'leri gösteren yıldızlı gökyüzü görünümü bu durumun tanısı için çok önemli bulgulardır.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2021, title={Polikistik Böbrek Hastalığının Eşlik Ettiği Endokistik Mural Nodül Bulgusu Olan Von Meyenburg Kompleksi: Olgu Sunumu}, volume={2}, number={1–5}, publisher={Journal of Molecular Virology and Immunology}, author={Mehmet TAHTABAŞI, Ergin KARAMAN, Emin ÇAKMAKÇI, Sadettin ER}, year={2021} }
APA
KOPYALA
Mehmet TAHTABAŞI, Ergin KARAMAN, Emin ÇAKMAKÇI, Sadettin ER. (2021). Polikistik Böbrek Hastalığının Eşlik Ettiği Endokistik Mural Nodül Bulgusu Olan Von Meyenburg Kompleksi: Olgu Sunumu (Vol. 2). Vol. 2. Journal of Molecular Virology and Immunology.
MLA
KOPYALA
Mehmet TAHTABAŞI, Ergin KARAMAN, Emin ÇAKMAKÇI, Sadettin ER. Polikistik Böbrek Hastalığının Eşlik Ettiği Endokistik Mural Nodül Bulgusu Olan Von Meyenburg Kompleksi: Olgu Sunumu. no. 1–5, Journal of Molecular Virology and Immunology, 2021.