Herkes için Spor ve Rekreasyon Dergisi

Herkes için Spor ve Rekreasyon Dergisi

Türkiye'de Yaygın Olmayan Bir Spor Branşı: Netbol

Yazarlar: Hasan Ceyhun CAN, Hamdi ÖZDEMİR, Akan BAYRAKDAR

Cilt 2 , Sayı 1 , 2020 , Sayfalar 27 - 33

Konular:Spor Bilimleri

Anahtar Kelimeler:Netbol,Kadın,Adil oyun,Spor branşı

Özet: Netbol dünyada sadece kadınlar tarafından oynanan ve adil oyun ruhunu ön plana çıkaran bir spor branşıdır. Netbol 19.yy. da ortaya çıkıp günümüzde yaklaşık 20 milyondan fazla kadının oynadığı dev bir organizasyona dönüşmüştür. Uluslararası Netbol Federasyonunca düzenlenen ülke sıralamaları incelendiğinde ilk üç sırayı Avusturalya, Yeni Zelanda, İngiltere paylaşırken, devam sıralamasında sosyo-ekonomik düzeyleri düşük olarak nitelendirilebilecek Jamaika, Uganda, Malavi ve Trinidad ve Tobago gibi ülkeler yer almaktadır. Bu da bize Netbolun dünya tabanına ne denli yayıldığını ve her kesimden insanlarca benimsendiğini göstermektedir. Fakat ülkemizde bu spor dalı diğer popüler branşlara kıyasla kendisine yer edinmemiştir. Bu sebeple araştırma Netbol branşı hakkında genel bilgiler vermeyi amaçlamaktadır.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2020, title={Türkiye’de Yaygın Olmayan Bir Spor Branşı: Netbol}, volume={2}, number={27–33}, publisher={Herkes için Spor ve Rekreasyon Dergisi}, author={Hasan Ceyhun CAN,Hamdi ÖZDEMİR,Akan BAYRAKDAR}, year={2020} }
APA
KOPYALA
Hasan Ceyhun CAN,Hamdi ÖZDEMİR,Akan BAYRAKDAR. (2020). Türkiye’de Yaygın Olmayan Bir Spor Branşı: Netbol (Vol. 2). Vol. 2. Herkes için Spor ve Rekreasyon Dergisi.
MLA
KOPYALA
Hasan Ceyhun CAN,Hamdi ÖZDEMİR,Akan BAYRAKDAR. Türkiye’de Yaygın Olmayan Bir Spor Branşı: Netbol. no. 27–33, Herkes için Spor ve Rekreasyon Dergisi, 2020.