Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji

Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji

Sınav Gözetmenliği Atama Probleminin Çözümü için İki Aşamalı Genetik Algoritma Modeli

Yazarlar: Caner Erden, Abdullah Hulusi Kökçam, Halil Ibrahim Demir

Cilt 1 , Sayı 1 , 2016 , Sayfalar 13-22

Konular:Mühendislik

Anahtar Kelimeler:genetik algoritma, zaman çizelgeleme, sınav çizelgeleme, gözetmen atama, çizelgeleme

Özet: Bu çalışmada, NP-Tam olarak sınıflandırılan sınav gözetmeni çizelgeleme problemi (ETP) Genetik Algoritma yöntemi etkin bir şekilde uygulanarak çözülmüştür. Problem, derslerin uygun zaman aralıklarına ve odalara atanmasından başlamak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Ardından sınavlara gözetmenler atanır. Çalışmanın amacı, gözetmenlerin istekleri mümkün olduğunca karşılamak şartıyla gözetmenlerde veya sınavlarda çakışmayan bir çözümü bulmaktır. Genetik Algoritmalar, optimizasyon, tasarım, kontrol, çizelgeleme ve yapay zeka gibi birçok alanda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu vaka çalışmasında Türkiye'de bir kamu üniversitesinden elde edilen gerçek veriler kullanılmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, önerilen genetik algoritma modeli kısıtları yerine getirerek uygun zamanlara gözetmen atamak açısından iyi bir performans göstermiştir.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2016, title={Sınav Gözetmenliği Atama Probleminin Çözümü için İki Aşamalı Genetik Algoritma Modeli}, volume={1}, number={1}, publisher={Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji}, author={Caner Erden,Abdullah Hulusi Kökçam,Halil Ibrahim Demir}, year={2016}, pages={13–22} }
APA
KOPYALA
Caner Erden,Abdullah Hulusi Kökçam,Halil Ibrahim Demir. (2016). Sınav Gözetmenliği Atama Probleminin Çözümü için İki Aşamalı Genetik Algoritma Modeli (Vol. 1, pp. 13–22). Vol. 1, pp. 13–22. Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji.
MLA
KOPYALA
Caner Erden,Abdullah Hulusi Kökçam,Halil Ibrahim Demir. Sınav Gözetmenliği Atama Probleminin Çözümü Için İki Aşamalı Genetik Algoritma Modeli. no. 1, Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji, 2016, pp. 13–22.