Meyve Bilimi

Meyve Bilimi

Yemeklik Asma Yaprağı Üretimi ve Pazarlamasında Kalite Parametreleri

Yazarlar: Mehmet GÜLCÜ, Ali İzzet TORÇUK

Cilt 1 , Sayı Özel , 2016 , Sayfalar 75 - 79

Konular:-

Anahtar Kelimeler:-

Özet: Asma yapraklarının yemeklik olarak kullanımı başta ülkemiz olmak üzere bazı Akdeniz ülkelerinde de mutfak kültürü içerisinde yer alan bir uygulamadır. Taze asma yaprakları, doğrudan pazara sunulabildiği gibi yaygın olarak salamuraya işlenerek veya konservesi yapılarak pazarlanmaktadır. Özellikle salamura asma yaprağı, son yıllarda hazır tüketim pazarında aranılan ve ihraç ürünü olarak da dış pazarda sıkça talep gören bir ürün haline gelmiştir. Yemeklik asma yaprağı üretiminde yaprağı sarma yapımına uygun olan çeşitlerin belirlenmesi, yaprağın toplanacağı uygun dönem ve hasat/derim esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar, ürün işleme ve değerlendirme teknik ve teknolojileri ile bağdan sofraya geçen tüm bu süreçlerde gıda güvenliğinin sağlanması için nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konular, ürüne ve süreçlere özgü teknik bilgilere ihtiyaç duyulan kritik basamaklardır. Bu çalışmada, yemeklik asma yaprağı ürününde sahip olunan üretim ve ticaret potansiyelininiyi şekilde değerlendirilmesi, mevcut durumun ortaya konması, ürünün iç ve dış pazardaki imajının korunması için bağdan-sofraya geçen süreçte yapılması gereken çalışmalar ile alınacak tedbirlerin derlenerek, uzmanların bilgi ve dikkatlerine sunulması amaçlanmıştır.  


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Sonuçların tamamını görmek için Asos İndeks'e üye bir üniversite ağından erişim sağlamalısınız. Kurumunuzun üye olması veya kurumunuza ücretsiz deneme erişimi sağlanması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Dergi editörleri editör girişini kullanarak sisteme giriş yapabilirler. Editör girişi için tıklayınız.

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2016, title={Yemeklik Asma Yaprağı Üretimi ve Pazarlamasında Kalite Parametreleri}, volume={1}, publisher={Meyve Bilimi}, author={Mehmet GÜLCÜ,Ali İzzet TORÇUK}, year={2016}, pages={75–79} }
APA
KOPYALA
Mehmet GÜLCÜ,Ali İzzet TORÇUK. (2016). Yemeklik Asma Yaprağı Üretimi ve Pazarlamasında Kalite Parametreleri (Vol. 1, pp. 75–79). Vol. 1, pp. 75–79. Meyve Bilimi.
MLA
KOPYALA
Mehmet GÜLCÜ,Ali İzzet TORÇUK. Yemeklik Asma Yaprağı Üretimi ve Pazarlamasında Kalite Parametreleri. Meyve Bilimi, 2016, pp. 75–79.