Meyve Bilimi

Meyve Bilimi

Iğdır İlinde Kayısı Üretimi ve Pazarlaması

Yazarlar: Yakup Erdal ERTURK, Mustafa Kenan Geçer, Köksal Karadaş

Cilt 1 , Sayı Özel , 2016 , Sayfalar 44 - 49

Konular:-

Anahtar Kelimeler:-

Özet: Iğdır ilinde 2015 yılı verileriyle yaklaşık 27.126 da alanda 211.390 adet meyve veren ağaçta toplam 37.544 ton kayısı üretilmektedir. Dekara verimi 178 kg’dır. Türkiye’de üretilen toplam kayısı miktarının yaklaşık % 2’si Iğdır’da üretilmektedir. Iğdır’da yetiştirilen kayısıların % 85’lik kısmını Şalak, geriye kalan % 15’lik kısmını ise Ordubat, Teberze ve Teyvent (Ağerik) çeşitleri oluşturmaktadır. Çiftçi kayıt sistemi verilerine göre yaklaşık 650 tarım işletmesinde kayısı üretimi yapılmaktadır. İşletmeler ürettikleri kayısıyı büyük oranda tüccara, komisyoncuya, meyve suyu fabrikasına ya da şehir içinde perakende satmakta, ya da taze ve kuru olarak aile içinde tüketmektedirler. Bu çalışmada Iğdır ilinde kayısı pazarlama bileşenlerinin (ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma) yapısı incelenerek, değerlendirmelerde bulunulacaktır.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Sonuçların tamamını görmek için Asos İndeks'e üye bir üniversite ağından erişim sağlamalısınız. Kurumunuzun üye olması veya kurumunuza ücretsiz deneme erişimi sağlanması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Dergi editörleri editör girişini kullanarak sisteme giriş yapabilirler. Editör girişi için tıklayınız.

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2016, title={Iğdır İlinde Kayısı Üretimi ve Pazarlaması}, volume={1}, publisher={Meyve Bilimi}, author={Yakup Erdal ERTURK,Mustafa Kenan Geçer,Köksal Karadaş}, year={2016}, pages={44–49} }
APA
KOPYALA
Yakup Erdal ERTURK,Mustafa Kenan Geçer,Köksal Karadaş. (2016). Iğdır İlinde Kayısı Üretimi ve Pazarlaması (Vol. 1, pp. 44–49). Vol. 1, pp. 44–49. Meyve Bilimi.
MLA
KOPYALA
Yakup Erdal ERTURK,Mustafa Kenan Geçer,Köksal Karadaş. Iğdır İlinde Kayısı Üretimi ve Pazarlaması. Meyve Bilimi, 2016, pp. 44–49.