Meyve Bilimi

Meyve Bilimi

Türkiye’de Meyve Fidanı Üreten Kamu Kuruluşlarının Durum Analizi

Yazarlar: Dilek KARAMÜRSEL, Fatma Pınar ÖZTÜRK, Meltem EMRE, Alamettin BAYAV, Cennet OĞUZ

Cilt 6 , Sayı 1 , 2019 , Sayfalar 7 - 14

Konular:Fen

Anahtar Kelimeler:Fidancılık,Sertifikalı fidan,Baz materyal,Pazarlama,Kamu

Özet: Bu çalışmada, Türkiye’de meyve fidanı üreten kamu kuruluşlarının, fidan üretimine ilişkin mevcut durumları, sorunları ortaya koyulmuş ve çözüm önerileri geliştirilmiştir. Çalışmanın ana materyalini, tam sayım metoduna göre 25 kamu kuruluşu ile yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmuştur. Fidan üretimi yapan kamu kuruluşlarının ortalama 52 yıldır faaliyet gösterdikleri, yaklaşık 45 yıllık fidan üretim deneyimine sahip oldukları belirlenmiştir. Kuruluşların %88’i, fidan üretimi dışında da gelir getiren faaliyetlerinin bulunduğunu ve toplam gelir getirici faaliyetleri arasında fidan üretiminin payının ortalama %35 olduğunu belirtmişlerdir. Kuruluşlar, görev tanımında yer alması, arazi ve iklim koşullarının uygun olması nedeniyle fidan yetiştiriciliğini tercih etmektedirler. Fidan üretiminde karşılaştıklarıönemli sorunları sırasıyla girdi temini, pazarlama, üretim tekniği ve kalite standartları problemleridir. 


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Sonuçların tamamını görmek için Asos İndeks'e üye bir üniversite ağından erişim sağlamalısınız. Kurumunuzun üye olması veya kurumunuza ücretsiz deneme erişimi sağlanması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Dergi editörleri editör girişini kullanarak sisteme giriş yapabilirler. Editör girişi için tıklayınız.

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2019, title={Türkiye’de Meyve Fidanı Üreten Kamu Kuruluşlarının Durum Analizi}, volume={6}, number={1}, publisher={Meyve Bilimi}, author={Dilek KARAMÜRSEL,Fatma Pınar ÖZTÜRK,Meltem EMRE,Alamettin BAYAV,Cennet OĞUZ}, year={2019}, pages={7–14} }
APA
KOPYALA
Dilek KARAMÜRSEL,Fatma Pınar ÖZTÜRK,Meltem EMRE,Alamettin BAYAV,Cennet OĞUZ. (2019). Türkiye’de Meyve Fidanı Üreten Kamu Kuruluşlarının Durum Analizi (Vol. 6, pp. 7–14). Vol. 6, pp. 7–14. Meyve Bilimi.
MLA
KOPYALA
Dilek KARAMÜRSEL,Fatma Pınar ÖZTÜRK,Meltem EMRE,Alamettin BAYAV,Cennet OĞUZ. Türkiye’de Meyve Fidanı Üreten Kamu Kuruluşlarının Durum Analizi. no. 1, Meyve Bilimi, 2019, pp. 7–14.